Jaki koń jest?

„Każdy widzi” chciałoby się dokończyć znane powiedzenie. Wiadomo – łeb, cztery nogi, tułów i ogon. W pierwszej części mojego „Jeździeckiego ABC” chciałabym Wam pokazać budowę konia w bardziej prawidłowy, a przez to nieco skomplikowany sposób. Zapraszam do nauki nowej terminologii!

dsc_0519

Mimo, że człowiek i koń to dwa zupełnie inne ssaki, położenie niektórych części ciała oraz ich nazewnictwo są podobne, a czasami identyczne. Zapamiętanie, chociaż mniej więcej poniższych grafik z pewnością ułatwi Wam naukę nowych, jeździeckich słówek.

comparableanatomy
źródło grafiki: KLIK

Części ciała konia dzielimy na 6 obszarów: głowę, szyję, kłodę, kończyny przednie i tylne oraz zad. Ten podział został wyznaczony przede wszystkim ze względu na różne zadania danych partii ciała podczas pracy oraz ruchu konia. Zaznaczyłam te partie na poniższym zdjęciu:

dsc_0519

Jak już wspomniałam powyżej, części ciała dzielimy na zdecydowanie bardziej szczegółowe, dlatego na kolejnych zdjęciach postanowiłam je Wam podpisać. Na pierwszym z nich widzi elementy ciała od szyi po końcówki ogona. Są to te najważniejsze i naprawdę warto je znać na pamięć.

dsc_0519

Drugie zdjęcie przedstawia budowę końskiej głowy, której budowa należy do bardziej skomplikowanych, jednak jej znajomość jest bardzo ważna i bardzo przyda się w późniejszej nauce np. części ogłowia.

dsc_0523

Na koniec zostały nam kończyny, których budowa bardzo przypomina budowę kończyn człowieka. Mamy tutaj analogię: nasze ręce -> przednie kończyny konia oraz nasze nogi -> tylne kończyny konia, co zresztą było widać na pierwszym zdjęciu we wpisie. Powtórzę: zapamiętajcie to, a reszta przyjdzie Wam zdecydowanie łatwiej.

Pierwszy wpis z serii „Jeździeckie ABC” już za Wami, czyli jesteście o krok do poznania tajemnic jazdy konnej. Budowa konia to jedna z ważniejszych rzeczy, które powinniście znać. Niektóre podane przeze mnie informacje są szczegółowe, ale prędzej czy później (np. podczas egzaminów na odznaki jeździeckie) mogą okazać się bardzo przydatne. Oczywiście nie musicie ich wykuć przed pierwszą jazdą, ale dużo łatwiej będzie Wam zrozumieć polecenia instruktora, ale o tym już wkrótce. Mam nadzieję, że ilość materiałów i terminów Was nie przeraziła i będzie chcieli kontynuować naukę teorii.

I pamiętajcie – pierwsze koty za płoty. Dla mnie to pierwszy wpis z taką ilością szczegółów i czystej wiedzy. Koniecznie dajcie znać, jak Wam się podoba!

Modelką na zdjęciach była I love Roses „Lala”

Reklamy

5 myśli w temacie “Jaki koń jest?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s